Eklentisiz WordPress Hız Optimizasyonu

WordPress alt yapılarda sıkça yaşanan sorunların arasında web site hızı kullanıcı ve seo için oldukça önemlidir.

Bir çok eklenti ile hız optimizasyonu yapılsa dahi tema ile ilgili sorunlar yaşanmaktadır.Manuel hız optimizasyonu uğraştırıcı fakat oldukça etkilidir.

Manuel WordPress Hız Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Web sitenizin ana ekranında mouse sağ tuşuna bir kere basıp developer tools'u açmanız gerekmektedir.

︙>More Tools >Coverage ilemlerini sırsıyla takip ederek covarage ekranını açın aşağıda görselle işaretlenmiş bölümlere sırasıyla tıklayın.

Yüksek Dosya Boyutlarınız Tespit Etmek

Burada açılan ekranda görselde gözüktüğü gibi css,javasciprt dosyalarının ne kadar yer kapladığı/kullandığı yer almaktadır.Bu dosyaları tespit edip en çok yer kaplayan/kullanan dosyaları seçip optimize etmek kalıyor.

Bu yapılan işlemler profesyonel bir işlemdir.İşlemleri yaparken sorumluluk tamamen size aittir.

Kullanılmayan CSS - JAVASCİPRT Kodlarınızı Temizlemek

Aşağıda görselde çizilen bölümler mavi olanlar aktif kullanılanlar kırmızı olanlar kullanılmayan css kodlarını göstermektedir.

Hosting panelinizden veya FTP ile bağlanıp dosya yolunu takip ederek bu kodları çıkarmanız gerekmektedir. Tema'ya göre uzun zaman alabilir bu işlem tüm adımları yaptığınız web sitenizin hız sorunun çözüldüğünü görüceksiniz.

Dosyalara işlem yapmadan önce mutlaka yedeğini alınız.Bu işlem yanlış yapıldığı takdirde sorunlara yol açabilir yedek almadan veya tam olarak bilgi sahibi değilseniz lütfen bu işlemi yapmayınız!

Add a Comment

Your email address will not be published.